Спортбаза «Заросляк» - г. Говерла (2061 м) -
г. Туркул (1933 м) - оз. Брєбєнескул - г. Менчул (1999 м) -
г. Піп Іван Чорногірський (2028 м) - г. Васкуль (1730 м) - полонина Гропа - урочище Бангоф - урочище Медвежєк - с. Шибени


  • транспорт: до ТБ Заросляк можна добратись як на власному транспорті, так і на маршутних таксі чи приватних перевізниках з м. Івано-Франківськ. З с.Верховина до ТБ Заросляк можна добратись рейсовим автобусом, або попередньо замовити транспорт.
  • довжина маршруту: 43 км
  • час переходу: 3 дні
  • перепад висот: 2061-1265=796 м
  • основні пункти на маршруті: г. Говерла, г. Туркул, оз. Несамовите, г. Бребенескул, оз. Бребенескул, г. Піп Іван Чорногірський
Пропонований маршрут є найскладнішим, найвидовищнішим і найцікавішим в Українських Карпатах.

День 1.
Спортбаза «Заросляк» - г. Говерла — г. Пожижевська — г. Брецкул — г. Данціж - г. Туркул — оз. Несамовите — г. Ребра — оз. Бребенескул.
Відстань — 14 км, час ходи — 6 год.

 Розпочинається маршрут в урочищі Заросляк смт Ворохта Яремчанської міськради, куди можна доїхати автотранспортом. Абсолютна висота становить 1265 м над рівнем моря. Саме тут розташована найвисокогірніша навчально-спортивна база олімпійської підготовки українських спортсменів «Заросляк».

 Від Заросляка йдемо через ліс центральним маршрутом до вершини Говерли. Помічена знаками стежка (біло-червоні позначення) веде вздовж р. Прут до впадіння в нього правої притоки з великого Говерлянського котла. Тут необхідно перейти притоку через дерев'яний місточок і піти ліворуч добре втоптаною стежкою до верхньої межі лісу. Вийшовши в субальпійське високогір'я, зліва бачимо вершину г. Заросляк та великий купол Говерли.

 Далі обабіч маршруту відкриваються мальовничі пейзажі. Особливо вражає вид на Чорногору зліва. Між Говерлою і Брецкулом із верхнього цирку витікає р. Прут і на першому ж стрімкому виступі утворює мальовничий каскад водоспадів. Ще лівіше на півдні проглядаються відроги майже всіх чорногірських вершин.


г. Говерла

 Підйом на вершину г. Заросляк (1831 м) дуже стрімкий. Це найважча ділянка маршруту, яка проходить серпантинною стежкою. На вершині гори короткий перепочинок, вершина Говерли, здається, уже поряд. Зліва - великий Брецкульський котел, у якому бере свій початок велика р. Прут, загальна довжина якої 910 км. 30-40 хв. піднімаємося - і Ви на вершині Говерли (2061 м). Здається, увесь світ під ногами, величні гірські хребти, немов велетенські динозаври, завмерли в розбурханому зеленому океані. За гарної погоди радіус огляду місцевості сягає 100 кілометрів. Із Говерли видно все: і гори Румунії, і найбільший масив Українських Карпат Ґорґани, і долину Тиси, селища Ворохта та Ясіня і багато гірських сіл, розташованих у гірських улоговинах.

 Помилувавшись чудовими краєвидами, продовжуємо маршрут вододілом головного хребта Чорногори. Швидко за часом проходяться вершини Пожижевська (1822 м), Брецкул (1911 м), Данціж (1848 м) та Туркул (1933 м). З останньої відкривається вид на оз. Несамовите, розташоване в неглибокому карі під самим хребтом. Відпочиваємо на озері, поповнюємо запас води, і далі в дорогу до г. Ребра (2001 м). Чорногірська стежка обходить її вершину справа й виводить на сідловину між головним хребтом і г. Гутин Томнатик (2016 м). Добрим орієнтиром тут є великий андезитовий стовпчик колишнього чехословацько-польського кордону № 28. Якщо є час і погода добра, можна здійснити сходження на Гутин Томнатик (2016 м) - п'яту за висотою вершину Українських Карпат. Далі необхідно зійти з хребта вправо серпантинною стежкою до найвисокогірнішого озера в Україні, - що має таку ж назву, як і гора поруч, - Бребенескул. Саме тут найкраще влаштуватися на ночівлю.


г. Туркул та оз. Несамовите

День 2.
оз. Бребенескул - г. Бребенескул - г. Менчул — г. Дземброня - г. Піп Іван Чорногірський - полонина Тропа.
Відстань -18 км, час ходи - 8 год.

 Наступного дня слід знову піднятися на хребет. Полога стежка виведе вас до г. Бребенескул (2036 м). Тут, за 100 метрів західніше вершини, розташувалося найвисокогірніше в Українських Карпатах джерело води. Вершину увінчує старий стовпчик кордону під №25. Бребенескул - друга за висотою вершина в Українських Карпатах. Від неї йдемо в тому ж напрямку через г. Мєнчул (1999 м), г. Дземброня (1887 м) до г. Піп Іван Чорногірський (2028 м). На цій вершині розташована всім відома споруда колишньої польської метеорологічної обсерваторії, яка взимку обмерзає льодом, за що отримала красиву міфічну назву - «Білий Слон». Тут, на г. Піп Іван, закінчуються всі підйоми на маршруті, далі до самого с. Шибени тільки спускатися вниз. На ночівлю варто влаштуватися на полонині Гропа, до якої від вершини З - 4 км. Тут багато покинутих полонинських будівель, є джерело води.


г. Бребенескул, оз. Бребенескул, г. Піп Іван Чорногірський

День 3.
Полонина Гропа - спуск у с. Шибени.
Відстань — 11 км, час ходи - З год.

 Наступного дня грунтовою дорогою прямуємо вниз до цивілізації через колишній лісопункт Бангоф. В урочищі Медвежєк виходимо до потоку Шибений, лівим берегом якого прямуємо до с. Шибени. 6 кілометрів ходи - і ми на прикордонному відділку. Звідси до Верховини можна доїхати як рейсовими автобусами, так і замовленим транспортом.


полонина Гропа

Детальна карта маршруту:

ДЛЯ ЗБІЛЬШЕННЯ КЛІКНІТЬ НА ЗОБРАЖЕННЯ