КЛК – 90: сторінки історії

26 січня, в актовій залі Львівського державного університету фізичної культури, за сприяння Львівського центру олімпійської просвіти і Кафедри олімпійської освіти проведено урочисту Академію з нагоди відзначення 90-ліття Карпатського Лещатарського Клубу (КЛК). Інакше кажучи, гідно вшанували давнє українське спортове товариство, яке навколо себе гуртувало прихильників зимових видів спорту (лещата, совги і санки). А з іншого боку вуз вкотре порушив важливу спортивну дату з історії.

Товариство, яке зібралося на святковий захід було приємно здивоване, коли з гучномовця лунав гімн КЛК. Слова і музику написав Роман Купчинський. Біда тільки у нашій байдужості, бо зала виявилась лишень на пів заповненою (?)…

Проте кожен з виступаючих із трепотом та гордістю розповів про діяльність КЛК його минуле, нині і майбутнє. Зокрема, Володимир Левків, кандидат наук з фізичного виховання і спорту, доцент, проректор з зовнішніх зв’язків і перспективного розвитку університету, відмінник освіти України, у своєму виступі зазначив: «Наш вуз взяв на себе таке зобов’язання аби вишукувати, систематизувати і подавати історію українського спорту з його підвалин. КЛК власне започаткував етап зимових видів спорту. Ми намагаємось у цей непростий час плідно працювати і готувати спортсменів до успішних виступів і гідного представлення Львові і України на зимових змаганнях. Хочеться вірити, що цей захід надихне нас на нові дослідження і звершення».

Ярослав Тимчак, кандидат наук з фізичного виховання і спорту, доцент, завідувач кафедри олімпійської освіти ЛДУФК у своїй доповіді розповів про становлення української зимової спортивної традиції під крилом КЛК. Розповів про те, що ідейним батьком створення даного товариства був Іван Боберський, який на власному прикладі учив молодь послуговуватись лижами та ковзанами. Популяризації зимових видів спорту у Львові сприяли кліматичні умови і місцевість. КЛК започаткував свою діяльність 9 грудня 1924 року, а першим головою товариства обрали Лева Шепаровича. Домівка Карпатського Лещатарського Клубу містилась у будинку «Сокола-Батька» по вулиці Руській, 20».
Андрій Сова, кандидат історичних наук, доцент кафедри олімпійської освіти ЛДУФК - Історія символіки цієї унікальної спортивної організації - багатогранна, але з різних причин не опрацьована і недосліджена. Проте, завдяки небайдужим аматорам, чимало дат і подій уже встановлено. Проте вимагає досліджень тема сфрагістики, як і багато іншого, - зазначив науковець.
Іван Яремко, дослідник спортивної історії, викладач ЛДУФК і журналіст, із захопленням розповідав про свою зустріч з українцем і членом КЛК Богданом Яцівим, який 1989 року, перший з українців піднявся на гору Монблан, де й встановив на вершині прапор України, держави, про яку мріяли мільйони українців.
Орест Дубиняк, активіст-член КЛК і колекціонер експонував виставку «Історія КЛК закарбована в металі». Тим самим поділився з товариством розповідями про значки та літературу приурочені до зимових видів спорту.
Олена Паньків, президент КЛК, розповіла про історичний шлях розвитку цієї організації та про його сьогодення. А метою даного товариства було і є гуртування українців та навчанню їх вмінню їзди на лижах та любові до батьківщини. Принагідно, пані Олена наголосила, що зараз найстаршому членові КЛК – 80 років, а наймолодшому – 5. А клюб і надалі залишається без державної опіки і навіть без власної домівки.
Степан Пахолко, провідний український дослідник та колекціонер-фалерист, представив присутнім фото відзнак приурочених зимовим видам спорту. З ентузіазмом розповідав про свою збірку та їхнє історичне походження. Розуміючи суть цього хобі, я вірю, що пану Степану вдасться ще розшифрувати чимало …білих плям з історії львівського спорту.
Леся Крип’якевич, громадський діяч, з надією, але й тривогою в голосі сказала про доцільність створення в місті Лева музею українського спорту. Ідею підтримали усі присутні, а тепер слово за владою, яка на кожному кроці заявляє про свої патріотичні почуття. Хоча за словами можновладців повинен бути чин, якого ой, як бракує, в додатку, на багатьох напрямках їхньої діяльності …

galsports.comВсі новини
Новини