У Львові закарпатські активісти пікетували проти "смерті" туризму

 19 серпня, під будівлею Львівського апеляційного адміністративного суду зібрався нечисельний мітинг екологів, які вимагали заборонити будівництво на річках Закарпаття 360 міні-гідроелектростанцій. Екологи-активісти пікетують суд другий день поспіль.Свідком події буда репортер ZIK-Стрім Оксана Маруняк.

 О 15:00 Львівський апеляційний адміністративний суд розпочне розгляд справи, де Закарпатська обласна рада відстоюватиме законність свого рішення, яким визначила схему розташування на річках Закарпаття сотень міні-ГЕС. Екологи таке рішення вважають аферою і заявляють, що будівництво гідроелектростанцій у визначених місцях призведе до екологічної катастрофи краю. Ще у 2012 році четверо учасників Форуму екологічного порятунку Закарпаття у суді домоглись скасування відповідного рішення облради. Втім, Закарпатська облрада подала апеляцію на таке рішення, її сьогодні розглядатиме львівський суд.

 Екологи стверджують, що не є противниками гідроенергетики, проте розміщення таких станцій повинне бути обґрунтованим, аби не нашкодити навколишньому середовищу. Натомість рішення, яке прийняла Закарпатська обласна рада, не отримало жодного обґрунтування та не обговорювалось з громадськістю.

 «Це корупційна схема роздачі земель під будівництво в найкращих долинах Закарпаття. Це фактично схема знищення гірських річок Закарпаття. Ми вважаємо, що подібна схема не бере до уваги ніякі екологічні чинники, які можуть спричинити величезну шкоду довкіллю. Як мінімум, громаду ошукали 4 рази: у них відбирають землю, можливість розвивати туризм, порушується гідрологічний режим річок, зникає іхтіофауна. Підтвердженням цього є вже збудовані на Закарпатті міні-ГЕС», – наголосив директор Міжнародного інституту людини і глобалістики «Ноосфера», співорганізатор Форуму екологічного порятунку Закарпаття Олег Лукша.

 Екологи стверджують, екологічна шкода від таких проектів буде в рази більшою, аніж можлива енергетична незалежність, яку регіону обіцяють за реалізацію таких проектів.

 «Екологічна шкода, нанесена такими проектами, є в рази більшою. Недостатньо там буде потужності, щоб цілий рік забезпечувати виробництва власної енергії, тому можливі крадіжки: постачатимуть звичайну електроенергію, яку продаватимуть за «зеленим тарифом» від 5 до 8 раз дорожче. Це жахливі корупційні схеми», ¬ розповіла активістка Оксана Жолнович.

 Керівник львівського офісу Всесвітнього фонду захисту дикої пророди Анталій Павелко пояснив, що такі неправомірні рішення лобіюють власники гідроенергетичного бізнесу, яким попередня влада створила вкрай вигідні умови.

 «Це дуже різні компанії, але умови, які створені для цих компаній в Україні, є вкрай вигідними: один із найвищих в світі зелений тариф, а до недавнього часу всі ці компанії були звільнені від податку на прибуток. Перелік цим компаній широкий, хто за ним стоїть – ми не можемо сказати. Це вигідне далеко не усьому бізнесу – для туристичного бізнесу малі ГЕС – це смерть», – зазначив Анатолій Павленко.

 Він наголошує, що зведення гідроелектростанцій в Україні повинне перейти в цивілізоване русло, адже гідроенергетичний потенціал, окрім Закарпатської області, мають також Івано-Франківська, Львівська і Чернівецька області, тож сьогоднішня проблема скоро можна стати актуальною і для них.

zik.ua


Всі новини
Новини